HALIKKO-VIESTI 15.10.2005                    

Tuloksia, kuvia ja kommentteja Kaken näkökulmasta

Joukkuetulokset:

A              (5,2+5,3+2,8+3,7+6,1+3,7+8,2 km)
 
Lähti : 161    Keskeytti : 1     Hylätty : 17
 
   1           DELTA 1  FIN                                 3.36.58
     1. osuus  Leonid Novikov                       28.41       28.41      1
     2. osuus  Panu Piiparinen                      33.25
               Oskari Liukkonen                     33.36
               Markku Kaartinen                     33.16     1.02.18      1
     3. osuus  Sinikka Illaru                       24.05
               Olli Hiidensalo                      20.18
               Essi Kangasaho                       20.45     1.26.02      2
     4. osuus  Laura Leijola                        30.50
               Kalle Liukkonen                      23.58
               Jaakko Laine                         23.13     1.53.15      2
     5. osuus  Kari Laine                           38.52
               Miika Hernelahti                     37.27
               Petri Noponen                        34.16     2.27.32      2
     6. osuus  Julia Novikova                       24.42     2.52.14      1
     7. osuus  Valentin Novikov                     44.44     3.36.58      1

.

.

 122           Rastihaukat 1  FIN                           5.52.33
     1. osuus  Antti Huhtala                        52.32       52.32    144
     2. osuus  Hannu Kauppinen                    1.01.04
               Maija Huhtala                        53.22
               Kimmo Mallasto                     1.13.24     2.05.56    147
     3. osuus  Anton Mallasto                       28.47
               Jarkko Lohi                          30.11
               Eeva Tanska                          27.14     2.33.11    142
     4. osuus  Veli-Unto Mononen                    47.53
               Heikki Kauppinen                     42.09
               Riikka Otsamo                        32.35     3.05.58    128
     5. osuus  Tony Hellstedt                     1.02.29
               August Mallasto                      56.44
               Kai Tattari                          51.38     4.05.05    129
     6. osuus  Anna Liimatainen                     38.47     4.43.52    124
     7. osuus  Kim Kyckling                       1.08.40     5.52.33    122

Hajontakohtaiset, väliajat yms. tulokset: http://www.angelniemenankkuri.com/halikkoviesti_2005/

 

Viestiin valmistautumisessa ei tänä vuonna ollut ongelmia, joukkue saatiin kasaan jo tiistaina, varamiehiä oli kolme ja kuten kuvasta näkyy, oli seurateltalla levollista väkeä...

Mutta ykkösosuudella Antti "ei päässyt kartalle" ja pummia kertyi monella rastilla. Aika 54 min oli selkeästi enemmän mitä herra itse ja valmennusjaosto odotti. No välillä rasti löytyy, välillä ei.

Kakkososuudella sihteerimme Maija pesi selkeästi Hannun ja Kimmon selät, vaikka vielä perjantaina epävarmuus meinasi hiipiä Maijan puseroon. Kuten kuva osoittaa, vauhti oli kuitenkin kohdallaan.

Hannulla suoritus oli muuten hallinnassa, mutta "ylä- ja alamäet ei sopinu kropalle". Lisää lenkkiä niin kyllä se siitä.

Kimmolle matka oli "yhtä hakemista", varsinkin kolmosella ja vitosella on näköjään mennyt ylimääräistä aikaa.

Kahden osuuden jälkeen oltiin siten 15-20 minuuttia jäljessä ajasta, joka olisi ilman virheitä ollut mahdollinen.

Samalla meiltä karkasi sellaiset "suurseurat" kuin Rasti-Jyry ja Raisu Lumous, jotka nyt aina pitäisi voittaa.

 

Kolmososuudella viestiä veivät Anton, Jarkko ja Eeva, joista Jarkko kuvassa.

Osuudella ei tapahtunut suuria pummeja, joten sija alkoi heti nousta.

Anton ja Eeva olivat molemmat ihan tyytyväisiä suorituksiinsa, varsinkin kun rata oli selvästi enemmän suunnistustaitoja vaatinut, mitä 25mannassa. 

Ensikertalainen Jarkko kertoi matkan sujuneen ongelmitta aina siihen saakka, kun allekirjoittanut häiritsi suoritusta yleisörastilla... Eli joko meitsin pitää lopettaa joukkuekavereiden kannustaminen tai sitten Jarkon pitää oppia kestämään valmennusjaoston ja valokuvaamisen luomat paineet.

 

Nelososuus (3,7 km) oli etukäteen suunniteltu siten, että Unski ja Heikki pääsevät metsään 10 minuuttia ennen Riikkaa, joka sitten ottaa eron kiinni. Ja herrat ja Riikka toteuttivat suunnitelman lähes täydellisesti, sillä vaihdossa kaikki kolme olivat muutaman minuutin sisällä.

Oikealla kuvassa juuri väliaikarastilla leimannut Heikki, jolle ei matkalla kaiketi mitään suurempia ongelmia ilmaantunut.

Alla kuvassa samalla rastilla leimaamassa Riikka, jonka suoritus oli koko rastihaukkojen paras tässä viestissä. Mutta omasta mielestään "suoritus ei tuntunut kummoiselta". Mitähän sitten tapahtuu, kun Riikasta itsestäänkin tuntuu hyvältä?

Vitososuudelle oli laitettu kovakuntoisia miehiä, joista Tony pistettiin ensimmäisenä metsään "ykkösrastin pelkojen" takia. Ja ratkaisu oli oikea, sillä ykkösellähän se Tony taas aikaa vietti hiukan liikaakin. Alla kuvissa Tony odottaa Unskia, joka kohta kirmasikin vaihtoon:

Osuuden muut juoksijat, August ja Kai veteli mielestäni normisuoritukset, jollaiset heiltä sopi odottaakin. Kaitsulla olisi toki ollut rahkeita vieläkin vauhdikkaampaankin menoon, mutta parin viikon takainen maratoonijuoksu painoi vielä pohkeissa. Augustia en ehtinyt haastatella, mutta varmaankin meni ihan hyvin.

Vitososuus pääsi kuitenkin niin myöhään metsään, että kahden viimeisen juoksijan, Annan ja Kaken lähtöaika oli painettu käsiohjelmaan. Yhteislähtö siis kutsui. Mutta ei se mitään, onhan siellä tunnelmaa näin isoissa viesteissä.

Annan suoritus oli ajan perusteella taattua Liimataista, eli varma perussuoritus. Muutama minuutti olisi varmaankin tykkijuoksulla vielä pudonnut?

Allekirjoittanut oli ankkuriosuudella juuri siinä vauhdissa, mitä nykyinen liikuntatiheys antoi odottaakin. Ennen lähtöä taisin luvata 9 min/km, mikä ei ihan täyttynyt. (meni n. 8,20 min/km). Eikä siihen vauhtiin kyllä olla täällä päässä kovin tyytyväisiä, varsinkin loppulenkki oli yhtä kävelyä. Venymistä olisi tarvittu, ei löytynyt rahkeita.

Kaiken kaikkiaan viesti saatiin kuitenkin kunnialla läpi, mikä on pääasia. Saman totesivat joukkueen nestorit Eeva ja Heikki, jotka juoksunsa jälkeen näyttivät kutakuinkin tältä:

Kiitos kaikille urheille rastihaukoille, jotka olivat edustamassa seuraamme.

T. Kim "Kake" Kyckling

PS. jospa joskus saataisiin mukaan viesteihin kaikki seuran jäsenet, ehkä sitten Raus vielä voitettaisiin...