Raatojuoksu päätti seuranmestaruuskauden, onnea uusille mestareille!

Lauantaina 1.11. järjestetty 47. Raatojuoksu toimi samalla Rastihaukkojen seuranmestaruuskisojen viimeisenä erikoispitkän osakilpailuna. Yhteensä 21 Rastihaukkaa osallistui eri radoille ja näistä 13 osallistui seuranmestaruuspisteisiin oikeuttaville pidemmille ja vaikeille radoille.

Naiset kiersivät 10,4 km radan ja ensimmäisenä maalissa oli Hanna Talvioja ajassa 2:04:47, kilometriaikojen mukaan toiseksi tuli 20 km radan ajassa 4:19:24 kiertänyt Outi Huhdankoski, joka oli varmistanut seuranmestaruuden jo aiemmin huikealla 50 pisteen yhteistuloksella.

Miesten sarjan nopein oli 15.4 km radan aikaan 2:11:47 kiertänyt Matias Talvioja joka varmisti samalla myös seuranmestaruuden komeilla 46 yhteispisteillä. Matiaksen kilometriaika oli kova 8:33 ja toiseksi tulleella Tarik Hossainilla vain 8 sekuntia hitaampi, kokonaisajan ollessa 2:13:51.  Kovin kauaksi ei jäänyt myöskään Antero Laukkanen, jonka aika 2:16:23 tuotti vain 10 sekuntia Tarikia hitaamman km-ajan.

Lady-sarjan nopein oli 10.4 km radan Pihkaniskojen paidassa ja aikaan 2:58:58 kiertänyt Hanna Vehkamäki ja hän varmisti samalla myös seuranmestaruuden hienosti 40 yhteispisteellä.

Masterit kiersivät 6,2 km radan ja nopein oli Ove Nilsson ajalla 1:42:47 hieman yli 4 minuttia ennen toiseksi tullutta Veikko Saaristoa. Veikko oli kuitenkin jo aiemmin varmistanut seuranmestaruuden ja sai lopulta vain pistettä vajaat täydet eli yhteensä 49 pistettä.

Tarkemmat ajat ja pisteet löytyvät seuranmestaruustaulukosta.

Valmennus kehuu kaikkia reippaita raatojuoksijoita ja onnittelee lämpimästi uusia seuranmestareita, jotka vielä tässä kootusti:
Outi Huhdankoski
Matias Talvioja
Hanna Vehkamäki
Veikko Saaristo

Jaa tämä:

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *