Seuranmestaruuskisat huipentuivat Söderkullan yöhön
Yhteensä 16 rastihaukkaa osallistui vuoden 21 seuranmestaruuskisojen viimeiseen osakilpailuun, yösuunnistukseen Söderkullassa torstaina 30.9. Radat oli laadittu hiihtostadionilta pohjoiseen, vaihtelevaan ja osin pienipiirteiseen kalliomaastoon ulottuen pisimmillä radoilla aina Pilvijärvelle asti. Heijastimia ei enää lipuilla ollut joten rastinotto edellytti erityistä tarkkuutta ja kisassa pärjääminen myös ripeää askelta sekä tietysti suoraviivaista etenemistä ilman ylimääräisiä kieppejä. Järjestelyt ja radat oli laadittu viimeisen päälle joten kiitos siitä vielä isäntäseuralle IF Sibbo Vargarnalle!
Lady-sarjan kolmen kilometrin radan kiersi nopeimpana Marjo Tuomola. Master-sarjan samanpituisen mutta teknisesti vaativamman radan nopein oli Jouni Kivikoski. Tuo sama rata, eli vaativa kolmonen oli myös naisilla ja sen nopein oli Anna Wiklund. Miesten sarjan viiden kilometrin radan kiersi vauhdikkaimmin Seppo Tompuri. Onnittelut kaikille sarjojen voittajille ja muillekin enemmän tai vähemmän omia taitojaan ja kuntoaan haastaneille osallistujille! Alla tarkemmat tulokset aikoineen.
Samalla varmistui kaikkien sarjojen seuranmestaruudet, josta tulee varsin pian erillinen artikkeli Kaikki tulokset löytyvät kuitenkin tämän linkin kautta jo nyt
Nimi | Sarja | Rata | Aika | Pisteet |
Marjo Tuomola | Lady | 3 helppo | 1:18:47 | 10 |
Jouni Kivikoski | Master | 3 vaativa | 1:01:34 | 10 |
Ove Nilsson | Master | 3 vaativa | 1:22:20 | 7 |
Veikko Saaristo | Master | 3 vaativa | 1:13:14 | 8 |
Mikko Soininvaara | Master | 3 vaativa | 1:09:44 | 9 |
Kimmo Tikka | Master | 3 vaativa | 1:47:02 | 6 |
Aino Aulanko | Naiset | 3 vaativa | 1:08:05 | 9 |
Anna Wiklund | Naiset | 3 vaativa | 0:47:51 | 10 |
Antero Aunesluoma | Miehet | 5 | 1:26:30 | 4 |
Tuomas Helin | Miehet | 5 | 1:06:36 | 7 |
Henri Jääskeläinen | Miehet | 5 | 1:00:00 | 9 |
Harri Kauppinen | Miehet | 5 | 1:22:30 | 6 |
Kai Kyckling | Miehet | 5 | 1:39:27 | 3 |
Veikka Kyckling | Miehet | 5 | DNS | 0 |
Timo Mouhu | Miehet | 5 | 1:26:25 | 5 |
Esko Sorri | Miehet | 5 | 1:02:01 | 8 |
Seppo Tompuri | Miehet | 5 | 0:58:45 | 10 |